EN İYİ LAZER EPİLASYON CİHAZI HANGİSİDİR?

ALTIN İĞNE RADYOFREKANS HANGİ CİLT SORUNLARINDA ETKİLİDİR?
Ağustos 19, 2019

Bu soruya yanıt vermeden önce lazer epilasyon tam olarak nedir, güvenli midir, kalıcı mıdır, biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz. 

Epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin kozmetik amaçlı ağda, jilet, tüy dökücü kremle geçici olarak yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon ise, bu amaç için üretilmiş özel lazer cihazları sayesinde kalıcı olarak yok edilmesi, kurtulma işlemidir. Lazer ışınları tüylerdeki melanin pigmenti (tüye renk veren pigment) tarafından soğurulur, kıl folikülü kontrollü tahrip olur ve bir daha tüy üretemez. 

Lazerler epilasyon güvenli midir, evet diyeceğiz fakat bir parantez açarak. Lazer epilasyon işlemi tıbbi bir işlemdir. Sağlık Bakanlığı bunu yapma yetkisini hastane, tıp merkezi ve polikliniklere vermiştir. Gerçek lazerler FDA(Amerikan Sağlık Örgütü) onaylıdır. Sağlık kuruluşlarında bu gerçek lazerler vardır. Etrafta birçok merkezde gördüğünüz, duyduğunuz lazer epilasyon adı altında kullanılan cihazlar gerçek lazer değildir, haliyle kalıcı olarak tüylerinizden bu cihazlarla kurtulmanız da mümkün değildir. Bizler ve Sağlık Bakanlığı güvenli derken, gerçek lazer kullanıcıları için bunu söylemektedir. Diğer yerlerde kullanılan cihazlarla bir süre sonra bozulacak sağlığınızdan bizler sorumlu tutulamayız. 

Lazerler epilasyon amaçlı dünyada yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. Kalıcı mıdır evet kalıcıdır. Doğru sağlık kuruluşunda, doğru cihaz ve uzman uyguladığında tüylerinizden kalıcı olarak kurtulmanız mümkün. 

Şimdi gelelim sorumuzun yanıtına, en iyi lazer cihazı diye bir tür cihaz yoktur. Belki şaşırdınız ama öyle. İnsan vücudunda tüyler farklı derinlikte bulunur, cihazlarında farklı olmalarının nedeni farklı derinliğe inebiliyor olmalarıdır. Ayrıca ten rengine göre de cihaz türleri ayrılmaktadır. Durum öyle olunca bir sağlık kuruluşunda 4 farklı teknolojinin de bulunması şarttır. Hani benim bir cihazım var, son model, şöyle şahane böyle şahane diye anlatılıyor ya, işte o cihazın son teknoloji olması sizin vücudunuzdaki tüm tüylerde etkili olacak anlamına gelmiyor. Yüze başka,bacağa başka,kola başka cihazlar gerekir çoğu zaman ve ilerleyen cihazlarda da tüylerin yapısı, rengi, kalınlığı değişeceğinden cihaz değişimi şarttır. 

O zaman şöyle özetlemek gerekirse dünyada 4 tür lazer epilasyon cihazı vardır. Alexandrite, Nd:Yag, Diode (Buz Lazer), Q-Switched Nd:yag. Bir epilasyon yapan merkezde de hepsinin aynı çatı altında bulunması tüylerde alınacak sonucun kısa süreli, acısız ve güvenli olması açısından çok önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir