MEDİKAL AYAK BAKIMI
Aralık 31, 2019
Dudak Dolgusu
Şubat 18, 2020

 SOĞUK ALGINLIĞINDAN BİR TÜRLÜ KURTULAMIYOR MUSUNUZ? O HALDE SİZE GÜZEL BİR TAVSİYEDE BULUNACAĞIM; OZON SAUNA

SİZLERİ DAHA FAZLA MERAKTA BIRAKMADAN SOĞUK ALGINLIĞI İLE OZON SAUNANIN NASIL BİR BAĞLANTISI VAR ONU AÇIKLAYALIM…

Ozon gazının en yaygın olarak kullanıldığı alan tıp alanı olup yaklaşık iki yüz yıldır faydalanılmaktadır. Ozon gazı ile insan sağlığı üzerinde uygulanan yöntemlere genelde ozon terapi veya ozon sauna adı verilmekte olup, adının hakkını vererek tam bir terapi olduğunu söylemek mümkün…

Ozon saunada sıcak su buharı sayesinde vücut ısısı artar ve böylece deri gözenekleri açılır ve terleme başlar. Gözenekler açılır deri nemin etkisiyle saunadaki ozon, gözeneklerden emilir. Bu deri hücrelerinin oksijenden zengin bir ortamda kalmasına, dolayısıyla metabolizmanın ihtiyacı olan oksijen tamamlanınca detoks etkisinin başlamasını, toksinlerin oksidasyonunu ve vücudun kan dolaşımı ile lenfatik sistem gibi doğal artık giderme sistemlerinin çalışmasını sağlar. Böylelikle atıklar vücuttan atılır.

Ozon, temas eder etmez deri yüzeyi, kesilmiş deri yüzeyi ve gözeneklerde bulunan bakteri, virüs ve mantarları yok eder. Sonuç, hem iç hem de dış deride sağlığın elde edilmesidir. Sağlıklı deriden kastedilen, sıkı ama elastik, aynı zamanda parlayan deridir. Isı ve buhar etkisi, lokal kan dolaşımını da geliştirir, böylece oksijen açısından zenginleşen kan, hücrelerin ve dokuların daha hızlı iyileşmesini ve kendini yenilemesini sağlar. Ozon sauna kaslardaki laktik asiti giderdiğinden gevşeme ve rahatlık sağlayarak vücudu adeta tazeler.

Kaslar ve Kronik Yorgunluk Üzerine Etkisi :

Kaslardaki laktik asit birikimini azaltarak kasların gevşemesini sağlar. Kan dolaşımının hızlanması incinmiş, zarar görmüş kasların daha hızlı tamirini sağladığından kas travmaları sonrası daha çabuk ve ağrısız iyileşme için ozon sauna oldukça etkili olacaktır.

Böbrek Fonksiyonları Üzerine Etkisi :

Ozon sauna ter bezlerini uyararak terlemeyi arttırma yolu ile lenfatik sistemde birikmiş toksinleri, ağır metalleri, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur. Toksinleri okside ederek, deri, akciğer, böbrek ve kolon yolu ile atılmasını sağlar. Böbreklerin 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini , saunada terleme yolu ile 15 dakikada yerine getirir. Bu nedenle doktorlar, ağır böbrek hastalarına ozon saunayı önermektedir.

Kalp-Damar Sistemi Üzerine Etkisi :

Ozon Sauna, kardiovasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, kardiovasküler sisteme adeta stressiz bir antreman yaptırır.

Dolaşım Sistemi Üzerine Etkisi :

Isı ve gazların etkisiyle kan dolaşımı hızlanır. Kalp damar sistemi zararsız bir egzersizden geçirilmiş olur. Artan kan dolaşımı tansiyon üzerine olumlu etkiler yaratırken tüm dokuların daha iyi oksijenlenmesi ve atıkların hızla uzaklaştırılmasına neden olur.

Cilt Üzerine Etkisi :

Ozon, virüs, bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Sağlıklı deriden kastedilen, sıkı ama elastik, aynı zamanda parlayan deridir. Isı ve buhar, damar genişlemesini sağlayarak lokal kan dolaşımını arttırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olursunuz.

Detoks Etkisi :

Yaşayan insan bedeni içinde birçok kimyasal reaksiyonlar gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Bu maddeler normalde deriden ter, karaciğerden safra yoluyla bağırsaklardan ve idrar yoluyla böbreklerden atılır. Ozon saunada ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri terle hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Ozan sauna ile ısı derinin 4 ile 6 santimetre altına nüfus ediyor.Böylelikle yağlama ve yağ parçaları arasında birikmiş olan toksinlere rahatlıkla ulaşılıp, buharlı klasik saunaya göre 7 kat daha fazla terleme sağlar.

Zayıflama Üzerine Etkisi :

Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon sauna 250 ila 500 kcal, harcanmasına neden olur. Yakılan kalori çıkılan ısı ve kişinin beden özelliklerine, yaşına göre değişmektedir. Sadece ter yoluyla 500 gr civarında saunaya giriş ve çıkış farkları olmaktadır.

Ağrı Giderici Etkiler :

Ağrıya neden olan temelde dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleridir. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla artan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması ağrı hissinin yok olmasını sağlar.

Mikroptan Arındırma Üzerine Etkisi :

İnsan derisi vücudu dış ortamdan gelebilecek çeşitli mikroplara karşı korur. Fakat birçok mantar, bakteri deriye nüfuz ederek çeşitli hastalıklara neden olur. Ozon ve oksijenin yardımıyla bu tür zararlı mikro organizmalara öldürülür etkisiz hale getirilir. Bu sayede temiz, sağlıklı bir cilde sahip olunur.

Yaşlanma Etkilerinin Giderilmesi :

Geçen yıllar ve çeşitli etkilerle cildimiz her geçen gün biraz daha yaşlanır. Zararlı ışınlar, toksik maddeler derinin hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijenin yardımıyla deri hücreleri daha sağlıklı hale gelirler. Yeni hücreler gelişir. Üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülerek alttan genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

Sellülitler Üzerine Etkisi :

Deri ve deri altındaki dokuların oksijenlenmesinin, dolaşımının azalmasının sonucu olarak sellülit oluşur. Hücrelerdeki atık maddelerin uzaklaştırılması, deri altı yağ dokusunun oksijenlenerek dolaşımının artması, yağların yakılması ve dokuların sağlıklı hale gelmesi amaçlanır. Adeta oksijenle yıkanan dokular çok daha pürüzsüz, temiz ve sağlıklı hale gelir.

Stres Üzerine Etkisi:

Sauna uygulaması esnasında solunum, dolaşım ve kalp damar sistemi çalışması hızlanır. Bu sistemler bir tür egzersiz yapmış olurlar. Aktive olan iç salgı sistemlerinin de etkisiyle strese neden olan hormonal mekanizmalar bu sayede düzene girer. Stres nedeniyle kasılan adale dokuları gevşer. Azalan dolaşım artarak stresin yarattığı rahatsız edici etkileri ortadan kaldırır.

Ruhsal Şikayetler Üzerine Etkisi :

Ozon ve oksijenin salgı sistemlerine olan etkileri ve beyin üzerine yararları nedeniyle uykusuzluk, depresyon gibi şikayetlerin giderilmesinde, ortaya çıkmasının engellenmesinde yararlıdır.

Comments are closed.