DİYETTE GERÇEKÇİ HEDEFLER

ÖDÜL ALMIŞ LAZERLE LEKE TEDAVİSİ
Eylül 27, 2019
H-100 AŞISI
Ekim 19, 2019

Senin diyetteki hedefin ne veya şöyle soralım, koyduğun hedefler sana mı ait yoksa toplumsal algılara mı? Böyle sorunca daha çok düşündürüyor değil mi insana?

Kişinin ideal kilo aralığına şöyle bir bakalım. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre var olan kilonuzun boy uzunluğunuzun (metre cinsinden) karesine bölümü beden kitle indeksini veriyor (kg/m2). 18,5-24,5 kg/m2 aralığındaki değerler WHO için sağlıklı olduğunuz kilo aralığı olarak sınıflandırılıyor. 1,65 m boyundaki bir kadın için bakarsak 50,3 – 66,7 kg kişinin ideal kilo aralığıdır. Böyle bakıldığında hedefi isterse 63 isterse 55 olabilir ama bu kendi hedefi olmalıdır.

Toplum tarafından her mecrada bahsi geçen beden ölçüleri herkes için ideal olan demek değildir. Eğer hedefiniz sağlıklı olmak ise hedefinize ulaştınız fakat hedefiniz dışardan gelecek tepkiler ise o hedefe hiçbir zaman tam olarak ulaşamayacaksınız. Kimileri ‘ne çok kilo verdin dur artık’ diyecek ama 3 kilo aldığınızda da ‘kilo mu aldın sen, hiç boğazını tutamıyorsun’ diyecek.. İnanın, ikisini derken de hiç çekinmeyecek ve çoğu zaman ikisini de yapan aynı kişi olacak. Eğer hedef sizinse ve siz sağlıklı olduğunuza inanıyorsanız bunu duymazdan gelip güler geçersiniz ama hedef başkalarınınsa durum genelde depresif sonuçlanacaktır.

10.000 adım hedefi mesela, genel bir hedef öyle değil mi? Diyelim ben günde 3.000 adım ancak atıyorum ve hareketimi arttırmaya karar verdim. Hedefimi 10.000 yapmak benim gerçekçi hedefim mi genelin hedefi mi? 2 gün büyük bir motivasyonla yaptım diyelim ama sonraki günler ipin ucu kaçtı gitti. Hareket isteği de kalmadı hedef de tutmadı. Peki, yanlış hedef koyduğum için mi olmadı yoksa hedef gerçekçi olmadığı için mi? Hedefim 2 hafta boyunca 5.000, sonraki 2 hafta 7.500, sonraki ay 10.000 olsa daha ulaşılabilir ve gerçekçi olmaz mıydı? O zaman hedeflerimizin referansı her zaman kendimiz olmalıyız.

Rakip başkası değil, bir gün önceki sen olmalısın. Eğer bugün dünden farklı ise ve sen yapacağım dediğin şeyi yaptıysan, sen başardın. Başarınla gurur duyabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir