İDEAL KİLO KAYBI NEDİR?

BÖLGESEL İNCELME, SIKILAŞMA, FORMA GİRME
Ağustos 19, 2019
LAZER İLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ
Eylül 25, 2019

Diyet sürecinde motivasyon çok önemlidir. Gerek çevreniz, gerek sosyal medya, gerek geçmiş deneyimleriniz… Her şey sanki tek bir elden sizi yıldırmak için uğraşıyor gibi gelir. Burada önemli olan gerçekçi hedefler ve mantıklı adımlar ile ilerlemektir.

‘Fatma abla 1 ayda 10 kilo verdi’cilerimiz var mesela. Kilo verim süreci hastalıklara, boya göre kilo oranına, yaşam tarzına, egzersiz desteğine göre herkeste değişen bir süreçtir. 1 kg ise yaklaşık 7000 kaloridir. Bizler diyetle veya sporla günlük olarak 500 ile 1000 kalori bir açık yaratabilirsek sağlıklı şekilde haftada 0,5-1 kg yani aylık 2-4 kg verebiliriz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ortalama ölçülerle beden kitle indeksi (BKİ) belirlemiştir. Bu oran hesaplanırken var olan kilomuz, boyumuzun metre cinsinden karesine bölünür(kg/m2).BKİ’nin belli aralıkları vardır.

*18,5 kg/m2 altındaki bireyler zayıf

*18,5-24,9 kg/m2 aralığındaki bireyler normal kilolu

*25-29,9 kg/m2 aralığındaki bireyler hafif kilolu

*30-34,9 kg/m2 aralığındaki bireyler kilolu

*35-39,9 kg/maralığındaki bireyler fazla kilolu/obez

*40 kg/mve üzeri morbid obez olarak nitelendirilir.

Örneğin; 75 kg, 1,60 m boyundaki bir kadın için BKİ = 75/1,6*1,6 olarak hesaplanır, yani 29,2’dir.

İdeal kilo aralığındaki bir bireyin kilo verimi morbid obez birine göre daha zordur çünkü vücut direnci yüksektir. Bu yüzden hedeflerimiz, referanslarımız her zaman bir başkası değil öncelikle kendimiz olmalıdır.

Sadece BKİ de yeterli bir sonuç değildir. Yine WHO yayınlarında bel çevresinin riskinden de bahsetmiştir. Türkiye için kadınlarda 88 cm ve üzeri, erkeklerde ise 94 cm üzeri risk altında olduğunuzu gösterir.

Biz 2 kilo veriyoruz ama Nermin abla 5 kilo verdi diye kendimizi başarısız görüp diyeti bırakıyoruz sonra hooop 3 kilo geri alıyoruz. Verilen kilolar da gitti motivasyon da, çünkü kendi yaptığımızı kendi bedenimizi referans almadık Nermin ablayı aldık. Nermin abla kilo verdi biz bu işten zararlı çıktık. Her zaman küçük büyük demeden kendi başarımızı gözeterek kendi yolumuzda yürümeliyiz. İşte o zaman istediğimiz sonuçlar bizim hayalimiz değil gerçeğimiz olacaktır.

Bu bilgiler ışığında eğer bir problem olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede gerçekçi hedeflerinizle bir uzmana başvurun derim.

Diyetisyen İrem Solmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir