H-100 AŞISI
Ekim 19, 2019
GÖZALTI IŞIK DOLGUSU
Kasım 8, 2019

Yaz kış fark etmiyor vücudumuzda ufacık bir tüyün çıkmış olması bile bizleri rahatsız ediyor öyle değil mi? Acaba en doğru yöntem nedir? Hangi cihazı tercih etmeliyim? Kısa zamanda sonuç elde eder miyim? gibi sorularınız var ise o zaman buyurun gelin lazer hakkındaki bilgilerimizi kısaca gözden geçirelim…

 Lazer epilasyonda prensip şudur, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışınının emilmesi ile ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. Dolayısıyla siyah kıllar, yani melanin maddesini fazlaca içeren kıllar epilasyondan daha fazla etkilenirken, daha açık renk olan kıllarda daha az etki görülür.

 Lazer Epilasyon Çeşitleri

 Epilasyon işleminde kullanılan lazer cihazları 4 tiptir. Lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlanması, hangi lazer yönteminin kişiye uygun olduğuna, uygulama öncesinde uzmanlar, cilt ve kıl yapısını değerlendirerek karar vermelidir. Bu değerlendirme ile epilasyondan beklenen başarı oranı artar hem de yan etki ihtimali azalır.

 Alexandrite

 Pratik ve etkili bir yöntem olan Alexandrite lazer, teknik özelliklerinden dolayı ekseriye açık cilt tiplerinde kullanılabilmektedir. Alexandrite lazer 755 nm dalga boyunu içeren lazerdir. 755nm kıl kökünü odakladığından kısa sürede kalıcı sonuç verir. Melanin emilimi ya da absorbsiyonu çok iyidir. Bu nedenle melanin üzerinden etki ettikleri söylenebilir. İşlemden sonra kıl kökünden tahrip olduğu için tamamen dökülür.

Nd-Yag

 Nd-Yag 1064 nm dalga boyuna sahip 2Hz hızına çıkabilen bir cihazdır. Kısa sürede etkin sonuç verir. Nd:YAG dalga boyu sayesinde koyu tenli kişilerde dahi epilasyon yapılmasına olanak tanır ve en ince tüylerde dahi güzel sonuç verir.

Buz Lazer

Buz lazer 810 nm dalga boyu ile daha derindeki kıl köklerini ortadan kaldırabilir. Yüksek soğutma başlığı sayesinde yaşanacak acı hissi minimuma indirilmiştir. Buz lazer epilasyon cihazları yüz, sırt, kol bölgesinde oldukça etkili lazerlerdir. Bu nedenle bir lazer kliniğinde mutlaka bulunmalıdır. Buz lazerlerin bir önemli avantajı da tüm cilt tiplerinde kullanılabilmesidir. İnce tüylerdeki başarısı oldukça yüksektir.

Q-Switch ND:Yag

Q-Switch nd:yag lazerler 1064nm derinliğe sahiptir.Diğer lazerlerden farklıolarak işlem yapıldığında tüylerin sararmasıdır(ten rengine dönmesidir).Buözelliğinden dolayı yüzde ve vücutta diğer lazerlerin görmediği,çok ince ama sık tüylere sahip kişiler için mükemmel konfor sunmaktadır.Esmer ve bronz kişilerde dahi güvenle kullanılabilen bir lazer türü olması büyük avantaj sağlamaktadır.

Alexandrite, Nd-yag,Buz Lazer ve Q-Switch ND:Yag lazerlerepilasyonamaçlı kullanılan lazer sistemleridir. Her biri farklı durumlarda yani kişinin ten rengi, kıl tipi, uygulanacak bölgeye göre tercih edilmektedir. Bu durumda en iyi lazer sistemi diye bir kavram yoktur. Hepsinin yerine göre kullanımı, iyi sonuçların elde edilmesi için uygun olmaktadır.

Lazer Epilasyon öncesi Nelere Dikkat Etmelidir?

 Lazer epilasyonda en son tüylerinizi aldığınız yöntem, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri olmamalıdır. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir.

 Ayrıca lazer epilasyondan önce dikkat edilmesi gereken bir konu da  yine 1–1, 5 ay öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemesidir. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve özellikle deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar uzmana bildirilmelidir. Ayrıca son 6 ay içinde sivilce tedavisi görülmüş ise mutlaka uzmana bilgi verilmelidir.

 Lazer Epilasyon Sonrası

  Lazer epilasyon sonrası, 15 ila 20 dakika aralıklarla bölge buz uygulamasıyla rahatlatılır, kızarıklık ve şişlikleri azaltır ya da tamamen kaybeder.

  İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek, yine cildin toparlanmasına yardımcı

olur. 

  Lazer epilasyon sonrasında ilk 24 saat, uygulama yapılan bölge çok sıcak su ile temas etmemelidir.

  Epilasyonun uygulandığı bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmamalıdır. 

  Uygulama sonrası 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenmemeli veya solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon, cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon kaç seans uygulanır?

 Lazer epilasyonun uzmanların belirttiği üzere ortalama 4 ila 8 seans uygulanması başarılı bir sonuç sağlar. Bu süre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Seans aralıkları vücut bölgelerinde ortalama 2 ay, yüz bölgesinde ise 1,5 aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir